Softera ja Pietarsaaren Seudun Puhelin Oy (Jakobstadsnejdens Telefon Ab, JNT) ovat sopineet Softera T360º BSS-järjestelmän toimituksesta keväälle 2016. Softeran uuden T360º-järjestelmän tarkoituksena on tukea JNT:n liiketoiminnan laajentumista sekä tuotteistuksen jatkokehittämistä.
T360º-järjestelmän prosessien ohjauksen ja suorittamisen mittaamisen välineistä odotetaan toiminnan merkittävää tehostumista sekä mahdollisuutta aitoon tiedolla johtamiseen. Uusi tuotemalli antaa aikaisempaa järjestelmää huomattavasti joustavammat mahdollisuudet vastata kilpailuun jatkuvasti muuttuvassa markkinatilanteessa, niin yritys- kuin kuluttaja-asiakkaiden osalta. Tietojärjestelmäuudistus tulee lisäksi tarjoamaan merkittäviä uudistuksia asiakaspalvelun ja sähköisten palvelukanavien kehittämiseen.
Uuden tietotojärjestelmän käyttöönottoprojekti käynnistyy vielä vuoden 2015 aikana ja uusi BSS-järjestelmä on tarkoitus käyttöönottaa keväällä 2016.
”Softeran ja JNT:n hyvin toiminut yhteistyö saa nyt jatkoa T360º-järjestelmäprojektin merkeissä. Softera haluaa tarjota oman tietojärjestelmä- ja toimialaosaamisensa asiakkaidensa avuksi ja palvella heitä tietojärjestelmäkehityksen haasteissa. Nyt käynnistyvä BSS-hanke tukee JNT:n voimakasta halua kehittää toimintaprosessejaan sekä laajentaa palvelutarjoomaansa. JNT haluaa olla liiketoiminnassaan toimialansa edelläkävijä, mitä myös tietojärjestelmien tulee osaltaan tukea.”
Softeran toimitusjohtaja Teemu Nyberg
“Softeran T360º -järjestelmäkokonaisuus vakuutti meidät kattavilla, tarpeisiimme soveltuvilla toiminnallisuuksillaan. Uuden järjestelmän käyttöönotto tarjoaa luontevaa jatkumoa tietojärjestelmäkokonaisuutemme jatkuvalle kehittämiselle. Softera on meille tuttu toimittaja, jonka toimialatuntemus tulee jatkossakin tukemaan meitä liiketoimintaamme tukevien järjestelmien kehittämisessä.
Softera T360º:n ketterän tuotteistusmallin avulla pystymme jatkossa tarjoamaan asiakkaillemme monipuolisia, kilpailukykyisiä tuotteita ja palveluita. T360º-kokonaisratkaisun avulla saamme tarkkaa tilannekuvaa liiketoiminnastamme. Järjestelmän mahdollistama prosessiohjattu tekeminen auttaa meitä mittaamaan eri toimintojemme ja prosessiemme vaiheita toimintamme jatkuvaksi kehittämiseksi.”
Pietarsaaren Seudun Puhelimen ICT-osastopäällikkö Kenneth Nylund
Lisätietoja:
Teemu Nyberg, toimitusjohtaja, Softera Oy, p. 040 046 9007
Kenneth Nylund, osastopäällikkö ICT, Jakobstadsnejdens Telefon Ab / Pietarsaaren Seudun Puhelin Oy, p. 06 786 8244